6 kroków do poprawy naszego zdrowia za kierownicą

Często nie jesteśmy świadomi jak wiele czasu spędzamy w naszych pojazdach, użytkując je wydawałoby się tylko na co dzień. Wyobraźmy sobie prostą sytuację, gdy dojeżdżamy regularnie do pracy około godzinę jadąc w jedną stronę, pięć dni w tygodniu.  W skali roku daje to nam ok 560h=23,3 doby spędzonych za kierownicą. Warto podkreślić, że w dużych miastach 30 minut – 1h spędzona w porannych czy popołudniowych korkach tj norma, a gdzie czas spędzony na wyjazdy poza miasto, zakupy, itd..?

Mając to na uwadze zastanówmy się jak wpływa to na nasze samopoczucie i zdrowie. Czy możemy zrobić coś by ten prawie miesiąc spędzony za kierownicą nie miał na nas negatywnego wpływu? Oto prosty sposób jak w 6 krokach polepszyć bieżącą sytuację:

 1. Regularnie dbaj o czystość wnętrza pojazdu – Traktujmy nasz pojazd jak wnętrze naszego domu/mieszkania. Regularnie dbajmy by wyrzucać z niego wszelkie śmieci, przecierajmy okresowo kurze z deski rozdzielczej oraz odkurzajmy wykładziny. Nie chodzi tutaj o wyrafinowany „Car Detaling”, a o comiesięczne 15 minut poświęcone na porządki. Piach, kurz zalegający w wykładzinach wchłania wilgoć i jest doskonałym miejscem, w którym rozwijają się grzyby i bakterie. W takim wnętrzu układ wentylacyjny będzie powodował, iż cała ta wilgoć wraz z cała zawartością będzie przechodzić do powietrza i naszych płuc. Ma to też ogromny wpływ na parowanie szyb.
 2. Zamień dywaniki materiałowe na gumowe – Piękne i miękkie dywaniki materiałowe są wspaniałym dodatkiem do wnętrza naszych pojazdów, lecz niestety nie sprawdzą się w konfrontacji z codziennym brudem. Doskonałym rozwiązaniem są tutaj dywaniki gumowe, które nie dość, że skutecznie zapobiegają przed przedostawaniem się brudu głęboko w wykładzinę, to są bardzo łatwe w myciu. Kupując takie produkty doradzamy by zwracać uwagę na to by były one bezwonne.
 3. Dbaj by powietrze było w prawidłowy sposób filtrowane nim trafi do kabiny – regularnie min raz do roku, a nawet i częściej, gdy jest taka potrzeba zmieniaj filtr kabinowy. Obecnie czołowi producenci oferują również filtry z węglem aktywnym, których zadaniem jest w jeszcze lepszy sposób filtrować bakterie i alergeny, a cena takich produktów jest tylko o kilka złotych wyższa od standardowych. Zużyty filtr kabinowy pełen jest zanieczyszczeń pleśni, grzybów i przez nie właśnie musi się przedostać powietrze chcąc wejść do naszej kabin i w takiej sytuacji nie jest ono filtrowane, a wręcz zanieczyszczane. Przy zmianie filtra warto pokusić się o zabieg ozonowania wnętrza pojazdu. Ozon doskonale dezynfekuje nasz pojazd zabijając grzyby i zarazki, nadając przy tym wnętrzu świeży i neutralny zapach.
 4. Stosuj naturalne środki zapachowe – wszelkie produkty typu zawieszki, wkłady do nawiewów, flakoniki powodują, iż w powietrzu znajduje się cała masa niepotrzebnej chemii, którą śmiało można zastąpić produktami naturalnymi. Czemu np. suszona cytryna ma pachnieć mniej cytrynowo niżeli tania zawieszka typu „Lemon fresh”. Najlepszym deodorant-em wnętrza pojazdu jest zwykła kawa w ziarnach, która pochłania każdy zapachy sama nie generując nowego.
 5. Pozycja za kierownicą – to jak siedzimy w pojeździe nie tylko wpływa na to jaką mamy zdolność i szybkość reakcji za kierownicą, ale odbija się na obciążeniu układu kostnego i mięśniowego. Samochód to nie tylko bolące plecy, ale i również kolana, szyja, uda, itd.. Staraj się mieć ustawione oparcie jak najbardziej pionowo , oraz siedzisko jak najwyżej. Taka „krzesłowata” pozycja sprawia, że długie godziny w korku nie będą już dla nas problemem.
 6. Styl jazdy – zastanawiałeś się może co zyskujesz siedząc „na zderzaku” pojazdowi poprzedzającemu? Odpowiedź jest bardzo prosta: jego spaliny, oraz ryzyko głupiej stłuczki. o Pozostaw sobie kilka metrów „luzu”. W korku warto stosować zasadę: muszę widzieć jak koła pojazdu przede mną dotykają asfaltu.

Post Author: Andrzej

1 thought on “6 kroków do poprawy naszego zdrowia za kierownicą

  Ewelina

  (Kwiecień 17, 2017 - 9:56 pm)

  Fajny artykuł – polecam wszystkim Mamom. Moje dziecko często dostawało katar podczas dłuższych tras. Zmiana filtra i dezynfekcja klimy pomogła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *